Site icon Garngalleriet Mikrofarveri

Vesten er færdig!!

Med stor lettelse og glæde afleverede jeg Verdens Kedeligste Vest til min kunde i går. Den passede fint, manden var glad og tilfreds, og faktisk klædte den ham helt godt.. Desværre glemte jeg at tage et billede af vesten med mand indeni, men her er den uden:
Vkv2
Med dette slave-projekt, totalt blottet for kreativitet og farveglæde, godt af vejen, kan jeg endelig komme videre med min silke-hankies bluse: T-shirten.

T'er i alle retninger.. Jeg elsker simpelthen modul-strik! Det er et puslespil, et patchwork-tæppe, en mosaik af former og farver. Jeg er ikke helt sikker på hvordan elementerne i sidste enden skal arrangeres for at det bliver til en bluse, men sådan nogle små-problemer løses hen ad vejen..
Mine silk hankies, der er farvet i Bærmispel-farverne, spinder jeg sådan efterhånden som jeg får brug for dem. Det er måske ikke specielt effektivt, men giver yderligere variation i arbejdet.. Alt i alt ser det ud til at blive et rigtigt nyde-projekt! 🙂
Og et helt nyt lille projekt har også set dagens lys. Igen farverigt. – Der er virkelig brug for den vilde palette efter den brune ørkenvandring med vesten..

Det skal blive til en baby-sweater, og garnet er GarnGalleriets eget hånsfarvede Opus, i farven som jeg har kaldt "kanariefugl". Jeg bruger garnet lagt dobbelt, og pindene er nr. 5, så denne lille sag regner jeg med at blive hurtigt færdig med. Sweateren er i et improviseret rib-mønster og skal forsynes med hætte, har jeg tænkt.
– Og til sidst vil jeg gerne vise endnu en farveholdning i Opus-garnet:

Rød, lilla, orange. Solhat, kalder jeg farven! Flere farver er under planlægning, og næste gang bliver det vist noget i blåt.

Summary in English:
A boring-to-knit vest for a customer is finally done! I'm off to work with more colourfull projects now: A modular knitted silk top, "T-shirt". I spin the silk hankies on a high-whorl spindle. Alså a baby sweater is on its way: knitted in a rib pattern with handpainted yarn held double.
The last pic shows a new handpainted colourway for the Opus-yarn.

Exit mobile version