Florida er navnet på august måneds farveholdning.
Jeg har glædet mig meget til at præsentere den, og det skete så forleden i min live-podcast “Fibre i Farver #161”. I podcasten viste Thomas og jeg farven på de mange foskellige fiberbaser den er blevet farvet på, og her i nyhedsbloggen vil der også blive vist en del af dem.
Men først vil jeg linke til webshoppen, hvor “Florida” nu kan købes / bestilles, både som 200 grams uldhjul og 100 grams luksusfletninger:
Florida uldhjul
Florida Lux fletninger
– hele august måned kan man få 10%’s rabat på farveholdningen ved brug af rabatkoden AUG10, og kommer man og handler i butikken er der naturligvis den samme rabat.
Florida uldhjul og lux-blends






Der er flere i shoppen, og hvis de er udsolgt på den fiberbase der ønskes, farver jeg gerne flere. Dog kan jeg ikke klare ramboulliet og perendale lige for tiden .. 😉
“Florida” er en farveholdning i kategorien som jeg kalder “hovedfarve/kontrast”. Der er 4 dominerende farver, nemlig lilla/violet, rødviolet/pink, lys orange og lys mintgrøn. De er så peppet lidt op med en turkis kontrast, der blander sig i større eller mindre grad med de andre farver, med spændende blandingsnuancer til følge.
Andre kontrastfarver ville gøre nogenlunde det samme, men især den turkise har det med at “vandre” – hvilket giver virkelig flotte overgange.
Florida-farven, spundet og strikket
Thomas har været i gang ved rokken, og har spundet en fin prøve af farven på BFL/silke. Tyndt, tyndt og som sædvanligt virkelig smukt arbejde!



Frem med pind 2,5 mm, og derefter gik der ikke lang tid før der var en strikkeprøve parat til farvemappen.
Der er MANGE af disse små, smukke håndspundne farveprøve-firkanter i den fysiske mappe nu – men det ikke alle, der har fundet derind endnu. Det arbejdes der på, stille og roligt.
Jeg vil også se at få opdateret farvekataloget på hjemmesiden – det er et stykke tid siden sidst, og der mangler nogle af de nye farveholdninger. Se kataloget her.
Strik-In d. 10/8
Og – vupti! – så er sommerferien lige pludselig history .. Med august begynder de forskellige sociale strikke- og spindeaktiviteter igen, og jeg inviterer til Strik-In (strikkecafé) i butikken, Bredgade 43 i Brædstrup, lørdag d. 10. august fra kl 13 til ca. 17.
Tilmelding er nødvendig, da jeg har begrænset med siddepladser, og jeg har også brug for at vide nogenlunde hvor meget forplejning der skal til .. Vi plejer at købe lækkert bagværk ovre fra vores gode bager, Huusom’s, samt at byde på lidt frugt og nødder. Der er naturligvis kaffe og te hele eftermiddagen. Pris kr. 50,-, og der er ingen købetvang eller forventninger om noget sådant ..
Medbring strikketøj, spinderi, broderi, og hav gerne noget med til at vise frem – det er super-inspirerende at se og høre lidt om hvad der arbejdes med.
Tilmelding kan ske i en besked af en slags, eller personligt til mig i butikken. Håber vi ses til en dejlig håndarbejds-eftermiddag!
TAK fordi du læste med helt til slutningen! Jeg sender næste nyhedsblog ud om en uges tid, hvis alt går efter planen.
Håber også du har lyst til at følge med i min YouTube-podcast “Fiber i Farver”, der sendes live hver tirsdag kl 11 – også for podcasten gælder: hvis alt går som planlagt ..
Hvis man ser med live er der mulighed for at deltage aktivt på chatten – men alle afsnit kan naturligvis også ses senere. Her er et link til hele playlisten Fibre i Farver.
Mange farveglade hilsner,
Birthe P



Hej Birte
Tak fordi du har taget blog nyhedsbrevet op det er altid spændende at læse med😊
Jeg ser selfølgelig med på din podcast men ikke så tit live 🙏🏻🙏🏻 jeg har et spørgsmål 🙃 hvad hedder ham der laver de smukke hånd tene?
Gerne båd for og efter navn 🙏🏻🤞🏼 for så ved jeg hvad jeg skal sige når folk spørger 🙏🏻💖 i stedet for at sige øøøh bøø det ved jeg ikke.
🙏🏻🙏🏻🔆🔆🍀