Udgivet i Skriv en kommentar

December Fiberklub: Skovbund

Pakkerne er så småt ved at være landet ude hos Fiberklub-abonnenterne, så nu er det tid til at præsentere både farveholdning og fibre.

Uld-klubben får i denne måned Kent Romney.
Min uld-bibel, “The Fleece & Fibre Source Book” skriver (blandt meget andet) om den britiske Romney at den har en fibertykkelse på 30 – 35 my, fiberlængde på 10 – 20 cm og at den tager farve meget fint. Nem at spinde og velegnet til snart sagt alt, som ikke skal bæres direkte mod sart hud. Sweaters, vanter, huer m.m ..

skovbundromney
“Skovbund” på Kent Romney, Et uldhjul på 200 gram

Luksus-klubben kan glæde sig til at spinde en fantastisk lækker og blød blanding af Polwart-uld og silke. Blandingen er 75% Polwarth og 25% morbærsilke.
Polwarth er en uld af merinotypen: blød, elastisk og med en tendens til at “puffe op” og gøre garnet let og luftigt.
Silken tilføjer glans og et smukt spil i farverne ..

skovbundsilkepol
“Skovbund” på Polwarth/silke. En fletning på 100 gram

Farveholdningen “Skovbund” er en gradient. I den ene ende af fiberbåndet har vi mørk lilla, næsten sort visse steder. Den går så over i en kølig brun, en ligeledes kølig grågrøn for så at blive varmt gul. Dernæst grønne farver igen: en lysende grøn og til slut mosgrøn.
Thomas har spundet og strikket en prøve (af Romney’en) hvor han kommer gennem farveforløbet to gange – han pillede lidt i fibrene og spandt korte sekvenser af hver farve. Smukt, ikke?

skovbundstrikkeprøve
Thomas’ spinde/strikkeprøve af “Skovbund” på Kent Romney-uld
skovbund
Inspirationen til “Skovbund”

Fiberklubberne Uld og Luksus er 3-måneders abonnementer. “Skovbund” er 3. og sidste måned i denne omgang – til januar starter vi på en frisk med 1. kvartal ’19, dækkende januar/februar/marts.
Fiberklub Uld koster kr. 600,- for de 3 måneder, og Fiberklub Luksus koster kr. 550,-. Prisen er inklusive forsendelse alle 3 gange.
Der er åbent for tilgang nu – men begrænsede pladser .. Der kan bestilles via webshoppen eller ved at henvende sig til mig på f.eks e-mail.
Som “clubbie” får man tilsendt en portion fiber i månedens farve sådan lige omkring d. 1. i måneden, og man kan selvfølgelig altid bestille mere hvis det ikke lige rækker ..
Klub-farverne kan desuden kun bestilles af klub-medlemmer i et halvt år efter udgivelsen. “Skovbund” her bliver f.eks først tilgængelig til juni næste år for ikke-clubbies.

Jeg er rigtig spændt på at se hvad medlemmerne får ud af “Skovbund”.
Happy spinning! 🙂

Leave a Reply